Martin i Nairobi
Frivillige var med til at holde hånden under Martin, da hans liv så sort ud
Martin var lost uden sit job i Nairobi – med støtte fra Venskabsprojektet fik han genopbygget et nyt arbejde og sit liv
Skrevet af ANNE SKOVGAARD - D. 17 NOVEMBER 2022
For 32-årige Martin slog COVID-19 benene væk under hans liv og økonomi.
Som født og opvokset i slumområdet Mukuru i Kenyas hovedstad Nairobi, havde han ikke fået de bedste livskort på hånden.
Området har en tårnhøj arbejdsløshed, men Martin havde dog et job i et firma, som importerede træplader til bygning af garderober.
Men så kom COVID-19. Pandemien satte en stopper for firmaets produktion og Martins arbejde, og efterlod ham stresset og bekymret over, hvordan han skulle betale sine daglige udgifter.
Fra skrald til start up
Mødet med Valentin, som er frivillig i Kenya Røde Kors, viste sig at blive Martins held.
Med støtte fra Venskabsprojektet leder Valentin en gruppe for unge udsatte mænd, hvor man i fortrolighed drøfter personlige problemer og i fællesskab søger at finde løsninger.
”Det var let at åbne sig overfor gruppen, for det var tydeligt, at man var der for at hjælpe hinanden,” siger Martin.
Efter ide fra Valentin begyndte gruppen at indsamle skrald i området mod en lille betaling fra de borgere, som benyttede sig af hjælpen.
Når der var samlet penge nok var ideen, at de unge mænd ville kunne søge penge herfra til at starte deres egen lille forretning.
Den støttende cirkel af unge mænd kaldes ”chama” på swahili, og den kom Martin og hans tidligere kollega James direkte til gavn.
De besluttede nemlig at starte som selvstændige garderobe-byggere. Men for at kunne få forretningen op at stå, manglede de pengene til udstyr, for eksempel en boremaskine.
Så Martin søgte om økonomisk støtte i ”chamaen” – og fik den.
Firma med vokseværk
Pengene var ikke det eneste, der hjalp Martin videre i livet.
De frivillige fra Kenya Røde Kors underviste ham også i, hvordan man lægger en forretningsplan, og i det hele taget er bevidst om at spare op.
Både så der er noget at tære på, men også for at kunne udbygge virksomheden.
Og det er netop det, Martin har gjort. Efter at have rejst rundt forskellige steder i Kenya, har han fået uddannet og ansat yderligere to mænd i sit firma, som kører godt.
Martin er meget taknemmelig for de frivilliges hjælp. Han deltager stadig i ”chama”-møderne og i indsamlingen af skrald. Men han har også sat sig et nyt mål: at flytte fra Mukuru, købe et stykke jord og få bygget et hus i den landsby, hvor hans mor bor.